coś więcej niż zespół muzyczny

O zespole

wtorek, 12 marca 2013 

Trochę filozofii czyli jak myślimy

INNI RAZEM
Dobczycka Band jest z założenia zespołem integracyjnym. Spotkają się w nim osoby, których wiele różni i wiele łączy. Różni wiek, doświadczenie, wykształcenie, sprawność rąk, nóg i umysłu. Łączy wrażliwość, fascynacja sztuką, chęć stworzenia czegoś razem i podzielenia się tym z innymi. 12-osobowy band tworzą osoby niepełnosprawne ruchowo, terapeuci, muzycy gościnni, profesjonaliści i amatorzy. Zespół otwarty jest na współpracę z lokalnymi artystami i instytucjami.

TUBA
Dobczycka Band to tuba, która przez koncerty, festiwale, spotkania i media internetowe przekazuje światu co leży na sercu młodemu czlowiekowi dotkniętemu przez niepełnosprawność różnego rodzaju, głównie porażenie mózgowe. Teksty tworzą  niepełnosprawni członkowie zespołu. Pomysł na tematykę utworu może zgłosić każdy, także osoby nie związane z bandem. Muzyka i aranżacje są autorskim dziełem bandu. Tuba krzyczy: "Sama w chacie" "Szukam Ciebie", "Normalnie chcemy żyć, na imprę czasem iść", "Edek także love", "Jesteśmy wolni" ... "Co robić, gdy ...?" "Czy jestem dobrym człowiekiem", "Czym jest miłość", "Muzyka, przyjaźń – nasze życie", "I wanna be happy" ...

PRALKA I STUDNIA
Dobczycka Band to również pralnia trosk, złości i lęków oraz studnia nadziei, siły i pozytywnej energii. Wierzymy, że muzyka i spotkanie mają ogromny potencjał, który pomaga iść przeż życie z wiarą, że życie ma sens a świat jest, mimo wszystko dobry ...

SPOŁECZNOŚĆ
Wokół Dobczyckiej tworzymy społeczność wolontariuszy, którzy wspierają swoich niepełnosprawnych przyjaciół w czasie prób, koncertów i codziennego życia. Razem szukamy źródeł pozytywnej energii, tak bardzo potrzebnej do życia jak powietrze i żywność.

 


 

Nasze aktywności czyli co robimy


Dobczycka Band organizuje:

-cotygodniowe warsztaty muzyczne/próby dla członków bandu,

-otwarte spotkania dyskusyjne "Co jest dla mnie ważne" oraz spotkania integracyjne

-cykliczne koncerty w krakowskich klubach muzycznych oraz Bunkrze Sztuki

-coroczny Festiwal Twórcze Spotkania bez Barier

-centrum wolontariatu


 


Trochę  historii


Dobczycka Band powstał jako pomysł muzykujących nauczycieli oraz uczniów przy Zespole Szkół nr 11 w Krakowie przy ul. Dobczyckiej. Po kilku latach poszukiwań stylistycznych do bandu dołączali stopniowo artyści jak i pasjonaci krakowskiej sceny muzycznej. Zespół występował m.in. w zaprzyjaźnionych szkołach krakowskich, w klubach muzycznych "U Louisa", „ Piwnica Wiślna 12”, Bakałarz, Scena Moliere, Milestone, w Bunkrze Sztuki, w Państwowej Szkole Muzycznej przy ul. Basztowej 9 w ramach warsztatów muzykoterapeutycznych z dr Clivem Robbinsem, w Teatrze Słowackiego, w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej manghha, na „Paradzie Smoków” pod Wawelem, w Filharmonii Krakowskiej.


Zespół stale poszukuje swojego brzmienia i koncepcji artystycznej, w której każdy mógłby znaleźć swoje miejsce. Dobczycka Band łączy zupełnie odmienne postaci muzyki - różne formy piosenki popularnej (hip hop, dance, country, raegge, house itd) jak i otwarte dyrygowane improwizacje z pogranicza eksperymentalnego ambientu, free jazzu oraz odgłosów zepsutej pralki.

Od września 2013 Dobczycka Band działać będzie wyłącznie w oparciu o wolontariat i środki uzyskane na ten cel od darczyńców i zaprzyjaźnione instytucje.

 


ulouisa50.jpg picture by dobax

W czasie występu w Teatrze Słowackiego

W skład zespołu wchodzą:

Klaudia – uczestnik warsztatów terapii zajęciowej; w zespole śpiewa, recytuje, tworzy i improwizuje teksty, gra na talerzach. Lubi spędzać czas z przyjaciółmi, chodzić z nimi do kina i na dyskoteki. Uwielbia śpiewać oraz tańczyć. Od dziecka marzyła, żeby wystąpić na dużej scenie.

Agnieszka - w zespole śpiewa, recytuje, gra na instrumentach perkusyjnych, układa teksty. Interesuje się muzyką rockową. Tańczy na wózku w klubie tanecznym „Narcyz”. Mówi o sobie, że jest osobą otwartą, lubi poznawać nowych ludzi. Zespół Dobczycka Band traktuje tak jakby był dla niej drugą rodziną.

Magda – uczestnik warsztatów terapii zajęciowej, gra na przystosowanej gitarze elektrycznej; zawsze myśli o innych. Lubi ... rozmawiać i być wśród przyjaciół.

Asia – studentka UJ, dobry duch, w Dobczyckiej śpiewa i wspiera wszystkich jak może.

Ania - studentka UJ i UP. Jaka jest każdy widzi. Zakochała się w Dobczyckiej Band od pierwszego usłyszenia więc jest z nami i sobie śpiewa, a także wyraża swoje emocje na śrubofonie. Troche studiuje, bo edukacja to rzecz święta, ale woli spotkania z przyjaciółmi i realizowanie się w tym co przynosi jej największą satysfakcję, czyli pracę z ludźmi. Lubi góry i naleśniki.  Od niedawna pełni też rolę menadżera zespołu.


Kamil – uczeń szkoły przysposabiającej do pracy, zapodaje bity perkusyjne, sampluje i gra na laptopie, układa teksty.

Wiktor – uczeń szkoły przysposabiającej do pracy, układa teksty, gra na instrumentach różnych.

Rafał - absolwent liceum dla niewidomych i słabowidzących, w zespole śpiewa i wkrótce opowie więcej o sobie.

Adamuczestnik warsztatów terapii zajęciowej, gra i sampluje na laptopie

Krystian – nauczyciel, w Dobczyckiej Band gra na instrumentach perkusyjnych. Fascynuje się muzyką, trochę mniej polityką. Choć nie chodzi po kolędzie mówi zawsze "dobrze będzie".

Beata - muzyk, muzykoterapeuta, pianistka, dyrygent. Wraz z Zygmuntem tworzy i prowadzi zespół Dobczycka Band. Kocha przestrzeń, niskie dźwięki, taniec i współczesną muzykę.

Zygmunt – nauczyciel i terapeuta, saksofonista tenorowy, tworzy muzykę i warstwę elektroniczną, dyryguje improwizującym zespołem. Założyciel i architekt Dobczyckiej Band. Pasjonuje wiele form niekonwencjonalnej muzyki. Zapalony wspinacz, taternik i skialpinista. Czynny muzyk na krakowskiej scenie muzyki improwizowanej. Współ organizator cyklów koncertowych promujących muzykę free jazzową.

Ernest - rzeźbiarz, malarz, basista, organizator wystaw i wernisaży, łącznik między Klubem Kuźnia a zespołem. W Dobczyckiej Band gra od maja 2009 i wygląda na to, że już zadomowił się w nim na stałe. Aktywny improwizator na krakowskiej scenie muzycznej.

Roman - saksofonista barytonowy, muzyk, muzykoterapeuta. Członek licznych zespołów krakowskich.


Bartosz - saksofonista, zawodowy muzyk i jazzman, nauczyciel gry na saksofonie, członek licznych zespołów z okolic jazzu, bluesa, rocka i popu. Zawsze gotów do współpracy i pomocy.


Zobacz też: http://www.myspace.com/dobczyckaband

 

 Zespół Dobczycka Band poszukuje:

  • wolontariuszy, którzy mogliby towarzyszyć niepełnosprawnym członkom zespołu na wszelakie możliwe sposoby: pomoc przy próbach i koncertach, wyjścia indywidualne lub grupowe w różne miejsca (klub, kino, spacer do parku, zakupy itd), 
  • osób i instytucji, które mogły wesprzeć inicjatywę pod jakimkolwiek względem: ludzkim i integracyjnym, artystycznym, organizacyjnym itd.
  • sponsorów i darczyńców na organizację popołudniowych warsztatów muzycznych, prób i koncertów z różnymi zaproszonymi gośćmi oraz zakup brakującego nagłośnienia i instrumentów muzycznych - bez prób, warsztatów i wsparcia ludzkiego idea stoi sobie ładnie w miejscu jak znakomite auto, które wyjeżdża z garażu na 2 godzinną przejażdżkę kilka razy w roku, bo brakuje paliwa ...